Skip to content

PraviLaw istorijat – Od sajta do udruženja

PraviLaw Pečat i udruženje

Dana 02.11.2020. godine zvanično je registrovano – Удружење “Правило” – PraviLaw – da bi zvanično rešenje iz Agencije za privredne registre (APR) stiglo dana 04.11.2020. godine.

Kako je počelo PraviLaw?

U decembru mesecu 2019. godine osnivač sajta pravilaw.rs Tadija Mitić dobija ideju da počne da promoviše vladavinu prava, a da kroz to provuče i profesionalizam. Kao neko ko se u tom trenutku na svakodnevnom nivou bavio radnim pravom i radnim odnosima u globalu, dolazi do zaključka da su mnogi građani potpuno neinformisani kada je reč o njihovim pravima, a naročito kada se govori o obavezama na poslu. Naravno, neinformisani ljudi nisu krivi jer realno nema mnogo izvora informacija na internetu koji se trude da podignu svest o vladavini prava u našem društvu!

Tada se rađa ideja za pokretanje sajta koji će biti neka vrsta LEGAL INFLUENSERA, ako to tako uopšte može da se nazove, gde će se značajno naglašavati i zagovarati vladavina prava.

Dana 24.02.2020. godine pravilaw.rs baš pred početak proglašenja pandemije izazvanom virusom COVID-19. Sajt počinje sa svojim prvim tekstom vezanim za ekologiju i ekološko pravo, na jedan vrlo trapav način, ali vrlo smelo. Naravno, kao i sve u životu, prvi tekst nije imao neku čitanost niti kakav uspeh, jer je i sam sajt tada bio u svojoj verziji 1.0, gde se uveliko radilo na adaptaciji i prilagođavanju potrebama čitalaca kako bi na najbolji način služio svojoj svrsi.

DOSTIGNUĆA I USPESI – Pravilaw

Krenula je “korona” odnosno zabrana kretanja i veoma restriktivne i radikalne mere koje su uvedene zbog virusa koji uveliko buja Svetom, Evropom, ali i Srbijom. Virus COVID-19 nije uticao na mnoge živote samo u zdravstvenom pogledu, već i u meterijalnom, radnom, pravnom itd.

Mnogi poslodavci i radnici našli su se u čudu, niko ne zna koji su ispravni načini za postupanje i šta činiti. Međutim, u tom trenutku, 13. marta 2020. godine objavljuje se tekst sa sledećim naslovom: EPIDEMIJA COVID-19 | PRAVA I OBAVEZE POSLODAVACA |.

Ovaj tekst doživljava veliki “BUM”, gde je čitanost dostigla brojku od skoro 10.000 poseta (čitanja), što je za treći tekst ikada napisan na blogu zaista veliki uspeh i do dana današnjeg (dakle do 04.11.2020) je ovo najčitaniji tekst.

Nakon ovog teksta sledi ista tema samo detaljniji opis gde PraviLaw.rs dostiže novi uspeh! Naime, tekst pod naslovom: PRAVA I OBAVEZE RADNIKA ZA VREME VANREDNOG STANJA | DETALJNO zapada za oko gospodinu dr Srećku Stamenkoviću, direktoru HR komore Srbije koji na neizmerno ljubazan i profesionalan način uspostavlja kontakt sa predlogom da objavi ovaj tekst na sajtu resurs.rs odnosno na zvaničnoj internet prezentaciji HR komore Srbije. Naravno, tekst je objavljen i tamo doživeo ogromnu čitanost, prema dobijenim informacijama nakon samo par dana, tekst je imao preko 3000 čitanja.

Gostovanja

Pandemija nam dalje donosi nove oblike emisija – online emisije, kao i novi oblik gostovanja u online emisijama. Osnivač Tadija Mitić ovog puta gostuje u jednoj fantastičnoj emisiji koja se bavila problemima prosvete za vreme “karantina” / “lockdown-a”. U emisiji ZnanjeDaNeBaguje koju vodi Milan Petrović -osnivač organizacije Nauči me i UnboxHab-a, sa Tadijom prolazi kroz niz pravnih pitanja i prepreka koje su zadesile prosvetni sistem u ovom trenutku. Ovime se PraviLaw ističe na sceni prosvete i mnogi zaposleni u prosveti počinju da prate PraviLaw.rs, što predstavlja ogroman uspeh i ogromno priznanje jer nas prate najbolji među najboljima – učitelji, nastavnici, profesori, zapravo STUB svake civilizacije!

Društvene mreže i PraviLaw

Kako PraviLaw prati moderne tokove, sajt je prisutan na 3 društvene mreže koje PraviLaw tim smatra od najvećeg značaja. Najveća zajednica na socijalnim mrežama izhrađena je na facebook PraviLaw stranici, gde dana 26.09.2020. prelazi 1000 pratilaca (zvuči jako malo i verovatno jeste, ali kako se niko u okviru PraviLaw tima ne bavi profesionalnim marketingom, ovo smatramo velikim uspehom).

Pored Facebook-a kao glavne mreže kojoj se najviše posvećujemo, sledeća bitna mreža je LinkedIN, gde PraviLaw LinkedIN stranica počinje da živi od oktobra meseca.

Poslednja i najnovija virtuelno-društvena mreža jeste Instagram, gde se planira da PraviLaw instagram profil vremenom izgradi svoju najveću bazu pratilaca, veću od svih drugih društvenih mreža.

PraviLaw društvene mreže

TIM I ČLANOVI – NAJBITNIJI SEGMENT

Sajt kao takav ne bi posatajo uopšte da nije onoga ko ga je tehnički izradio i svoje računarske veštine upotrebio da dođemo do ovog momenta u kojem se trenutno nalazimo. Pre svega veliko HVALA Lazaru kulaševiću koji i dan danas na najdivniji način u svakom trenutku održava sajt u životu i svoje IT veštine rado primenjuje zarad unapređenja sajta.

Takođe tu je i suosnivač PraviLaw udruženja i najveća moralna podrška, ali i neko ko vredno motri na svaki objavljeni tekst! Jelena Milosavljević kao content editor i vrsni anglista uz svoje oko za detalje vodi računa da sve na sajtu bude čitko i besprekorno. Njen osećaj za estetiku je doveo sajt do ovog izgleda, a tek je krenula!

Naravno najbitniji elemnt PraviLaw ekipe je advokat Dragan Vukić, koji PraviLaw zastupa pred svim zvaničnim institucijima i čije pravno znanje služi kao neprobojni štit u pravnom prometu PraviLaw udruženja. On je zaslužan što je PraviLaw registrovano u APR iz prve kao i za mnoge druge pravne uspehe organizacije i na tome mu mnogo hvala. Naša saradnja tek nakon registrovanja i počinje, pratite našu zajedničku pravnu pustolovinu, kao i zajedničke uspehe PraviLaw udruženja i advokata Vukića.

Detaljnije o našim članovima čitajte u delu “O nama” – skrolujte na dno stranice. Kada je reč o osnivaču, Tadija Mitić ima poseban odeljak na sajtu gde se vidi celokupan dosadašnji profesionalni život Tadije.

Udruženje

Nakon velikih uspeha i priznanja i nakon što neki ljudi pristupaju timu, počinje da se gradi zajednica oko sajta i time se dolazi do ideje da se osnuje udruženje koje će biti registrovanu u APR-u kao Neprofitabilno nevladino udruženje.

Rešenje o osnivanju APR donosi dana 02.11.2020. godine, gde PraviLaw dobija matični broj, PIB i sve ostale elemente koji ga čine vidljivim i pred zakonom. Svakako više o ciljevima možete pročitati u delu “O nama” ali Vas ujedno i pozivamo, da ako tamo nađete nešto što biste i vi radili, slobodno nas kontaktirajte i postanite deo PraviLaw tima!

Kontaktirajte nas putem email adrese office@pravilaw.rs – Postanite deo tima ili pozovite naše članove na kaficu, svi su veoma druželjubivi, a naročito spremni za posao, te imate izbora da se odlučite za svrhu poziva – drugarski ili poslovni, na Vama je.

Budućnost udruženja

Udruženje je već stupilo u jedan veliki projekat i čeka određene finansijske pomoći kako bi se projekat sproveo na najbolji mogući način. U pitanju je projekat koji se bavi promocijom Vladavine prava, čemu će se PraviLaw najviše i posvetiti, dok ujedno predano radi i na projektima iz oblasti profesionalizma i radne etike.

Svakako ohrabrujemo svakoga ko želi da podrži rad organizacije da donira svoje znanje, vreme ili neka druga materijalna i nematerijalna sredstva kako bismo napravili našu zajednicu boljim mestom za život.

PraviLaw moto: Širimo znanje bez sujete! Stvaramo zajednicu u kojoj su svi jednaki!

Autor: Tadija Mitić

2 thoughts on “PraviLaw istorijat – Od sajta do udruženja”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *